Půjčka bez doložení příjmů se může nepříjemně prodražit

Svou špatnou finanční situaci mnohdy řešíme půjčkami. Někomu ale může vadit, že se úvěrové společnosti dotazují zaměstnavatelů na náš příjem nebo požadují písemné potvrzení o příjmech. Pokud ani vy nechcete, aby se v zaměstnání dozvěděli o vaší půjčce, nebankovní společnosti vám přinášejí půjčky bez doložení příjmů. Tato půjčka se vám ale může prodražit a neměli byste si ji brát rozmyslu.

Půjčka bez prokázání příjmů? V současné době nikoliv

¨

Půjčky bez doložení příjmů sice vyznívají, že nemusíte dokládat svůj příjem. Ve skutečnosti každá nebankovní společnost potřebuje záruku, že budete mít půjčku z čeho splatit. Po žadatelích požadují až tři výpisy z běžného účtu, na který jim chodí příjem. Některé nebankovní společnosti disponují technikou, kterou s vaším svolením nahlédnou do vašeho internetového bankovnictví a zjistí váš příjem.

Půjčky do výše několika tisíc korun a vysoký poplatek

Poskytovatelé nebankovních půjček bez příjmů vám půjčí od 500 do 20 000 korun. Pokud ale budete požadovat nejvyšší možnou částku, pravděpodobně vám ji společnosti zamítnou. Napoprvé si můžete půjčit maximálně 5 000 Kč a úvěrový rámec se vám zvýší až po včasném splacení předešlé půjčky. Za dostupnost půjčky zaplatíte vysoký úrok nebo poplatek. Roční RPSN může činit až stovky procent

Vyšší částky s ručením nemovitosti

Půjčit si můžete bez doložení příjmů i vyšší částky v řádech desítek až stovek tisíc korun. V takovém případě ale musíte poskytnout do zástavy svou nemovitost či nemovitost ve vlastnictví ručitele. Na nemovitost bude uvaleno zástavní právo, které bude zaznamenáno do katastru nemovitostí. Toto opatření vám zabrání v tom, abyste nemovitost prodali bez souhlasu úvěrové společnosti.

Diskutabilní poplatky a telefonní čísla

Za nekalé praktiky se považuje postup nebankovních společností, které požadují vysoké poplatky předem. Pokud jim peníze odešlete, s největší pravděpodobností půjčku nezískáte. Cílem těchto poskytovatelů je inkasovat peníze a neschválit žádný úvěr. Nebezpečné je také volat na telefonní čísla začínající devítkou. Toto číslo je vždy zpoplatněno až 99 Kč a operátoři společnosti úmyslně prodlužují hovor, ačkoliv již vědí, že půjčku nezískáte.

Půjčku zřejmě nedostanete hned

Celý proces o půjčku může prodloužit ověřovací poplatek ve výši pár halířů až jedné koruny. Tento poplatek slouží k ověření vašeho běžného účtu, který jste uvedli pro vyplacení půjčky. Problém nastává, jestliže na peníze spěcháte, ale vlastníte účet u jiné banky než společnost. Mezibankovní převod může trvat až dva pracovní dny. To stejné nastává při výplatě půjčky. Naopak výhodu mají ti, kteří vlastní účet u stejné banky, neboť vnitrobankovní převod trvá pár minut.

Společnosti mohou naúčtovat dlužníkům sankce

Pokud se zpozdíte při splácení půjčky, mohou vám společnosti naúčtovat sankční poplatky. Nemusíte se obávat závratných částek, které by vás mohli dostat do hluboké zadluženosti. Nový spotřebitelský zákon stanovuje, že výše smluvní pokuty nesmí přesáhnout 0,1 % z dlužné částky. Lichvářské společnosti si ale mohou naúčtovat nesmyslné poplatky za zaslání upomínek.